Terapia dialektyczno-behawioralna DBT opracowana została w 1993 r przez Marshę Linehan i jej zespół pierwotnie dla osób z zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline). Zapoczątkowano w ten sposób zjawisko, które w psychologii nazywamy Trzecią Falą.
Pierwsze badania nad skutecznością DBT przeprowadzono na osobach z zaburzeniem osobowości z pogranicza z tendencjami samobójczymi. Wyniki bezsprzecznie wskazywały na skuteczność tej terapii. Dziś DBT z powodzeniem stosuje się u osób z tendencjami samobójczymi, w przypadku depresji, osobowości dyssocjalnej, bulimii i objadania się.
Trening umiejętności takich jak:
- uważność
- odporność na stres
- efektywność interpersonalna
- regulacja emocji
Proponowany przez DBT pomaga nie tylko w przypadku wspomnianych zaburzeń. DBT okazuje się być świetnym sposobem na poprawę dobrostanu, odzyskanie poczucia panowania nad własnym życiem, osiągnięcie spokoju wewnętrznego i harmonijnych relacji z bliskimi.
Okazuje się, że zastosowanie w życiu nowych umiejętności z zakresu terapii dialektyczno-behawioralnej pomaga zapanować nad sytuacjami, które zdają się być w pierwszym odczuciu „nie do udźwignięcia”. DBT jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które straciły poczucie panowania nad własnym życiem lub które czują się niewłaściwe, nieadekwatne, nieodpowiednie. Terapię DBT prowadzą wszyscy terapeuci w naszym Centrum w Warszawie, Ostrowi Mazowieckiej, Olsztynie czy poprzez internet. Tworzymy także grupy Treningu Umiejętności DBT dla naszych pacjentów. Większość treningów prowadzimy w formie online.