OLSZTYN Lubię zachwycać się cytatami mądrych ludzi, którzy mieli pewnie tysiące przemyśl…

[ad_1]
Lubię zachwycać się cytatami mądrych ludzi, którzy mieli pewnie tysiące przemyśleń na temat życia, myśli, doświadczyli wiele. Często bym chciała nauczyć się na ich błędach ale dopiero gdy czegoś doświadczę to wiem czy tak warto czy nie, czy chcę tak żyć czy inaczej…

1: „Ludzie są niepokojeni nie przez sytuacje, ale poglądy, jaki na nie mają”

Albert Ellis, założyciel pierwszej formy terapii poznawczo-behawioralnej, terapii racjonalno- emotywnej (REBT), zwrócił się do filozofów stoickich podczas jej opracowywania. Ten cytat stanowi podstawę REBT i pochodzi od starożytnego greckiego filozofa Epikteta.

2: „Bo nie ma nic dobrego ani złego, ale myślenie tak czyni”

Możecie podziękować za to Szekspirowi (Hamlet: Akt II, Scena II). Bez względu na to, jak dobre (lub złe) są rzeczy, zawsze możecie je poprawić lub pogorszyć przez to, co sobie powiecie. Zasadniczo chodzi o perspektywę. A przecież każdy popełnia błędy. Najważniejsze jak na te błędy zareagujemy i co możemy z nimi zrobić.

3: „Nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy bez twojej zgody”

Anna Eleanor Roosevelt: polityk, dyplomatka, aktywistka, Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, lepsza połowa Prezydenta Ameryki (Franklin D. Roosevelt) i bardzo mądra osoba. Ludzie powiedzą o Was co im się rzewnie podoba. Tylko Wy decydujecie, czy ich komentarze trafią do Waszego serca czy nie.

4: „To, co myślisz o sobie, jest o wiele ważniejsze niż to, co myślą o tobie inni”

Wracając do stoików Lucjusz Annaeus Seneka: mąż stanu, dramaturg i doradca cesarza Nerona. Macie pełne prawo być sobą. Warto szaleć i tańczyć przy ognisku, warto w życiu poczuć pełen wachlarz emocji od smutku, rozgoryczenia, miłości, zazdrości, wstrętu, ambiwalencji etc., warto słuchać siebie bo jeżeli znasz siebie jesteś wstanie usłyszeć innych.

5: „Nie! Spróbuj nie! Rób albo nie rób. Nie ma prób”

Czy sędziwy mistrz Jedi Yoda, był terapeutą? 🙂 Ten oryginalny cytat z trylogii (Imperium kontratakuje) dotyczy wszystkiego, łącznie z pracą własną (która jest istotną częścią CBT). Poważnie: urządzacie imprezę w piątek, dzwonicie do swojego najlepszego przyjaciela, żeby sprawdzić, czy nadchodzi, a on mówi, że „próbuje to zrobić”. Spodziewalibyście się go czy nie?

6: „Problem nie jest problemem. Problemem jest Twoje podejście do problemu”

Och, Kapitanie Jack Sparrow, ty piracie, grabieżco i przypadkowy psychoterapeuto. 🙂 Trafiłeś tym w sedno. Wasze problemy zmienią się, gdy zmienicie sposób, w jaki na nie patrzycie.

7: „Nigdy nie oglądam się za siebie, kochanie. To odwraca uwagę od teraźniejszości”

Edna Mode, projektantka mody dla superbohaterów i wszechstronna autorka. Kiedy za bardzo skupiacie się na przeszłości (której nie można zmienić) lub za bardzo na przyszłości (która jeszcze się nie wydarzyła), zapominacie cieszyć się tym co „tu i teraz”. CBT i uważność uczą Was skupiać się na teraźniejszości i stawać się szczęśliwszym w tym procesie.

8: „Całe życie jest eksperymentem. Im więcej eksperymentów wykonasz, tym lepiej”

Ten cytat należy do amerykańskiego eseisty Ralpha Waldo Emersona. Za każdym razem, gdy coś robicie, uczycie się czegoś, w tym swoich błędów. Nie bójcie się ich robić i nie pozwalajcie aby Wasze błędy Was definiowały.

9: „Uważaj na swoje myśli, stają się twoimi słowami; uważaj na swoje słowa, stają się twoimi czynami; obserwuj swoje działania, stają się twoimi nawykami; obserwuj swoje nawyki, stają się twoją osobowością; obserwuj swoją osobowość, bo ona staje się twoim przeznaczeniem”

Z biegiem lat przypisywano to Buddzie, starożytnemu chińskiemu poecie i filozofowi Lao Tzu, Ralphowi Waldo Emersonowi, a nawet tacie Margaret Thatcher! Ktokolwiek powiedział to pierwszy; pięknie opisuje, dokąd mogą prowadzić myśli…

10: „Szczęście twojego życia zależy od jakości twoich myśli”

Ostatni cytat należy do cesarza rzymskiego Marka Aureliusza, który życzy Wam myśli które pomagają a nie takich które przeszkadzają…

#psychoterapia #uwaznosc #mysli


[ad_2]

Source