KARTA SAMOPOMOCY NR 2 Zwiększenie akceptacji siebie. Hans Christian Andersen n…

[ad_1]
KARTA SAMOPOMOCY NR 2

Zwiększenie akceptacji siebie.

Hans Christian Andersen napisał „Królową Śniegu”. Pamiętacie trochę tę baśń? Diabeł stworzył lustro, które zrzucił na ziemię i rozbiło się na miliony kawałków. Ludzkie odbicie w nim pokazywało zafałszowany obraz człowieka. Jeśli Twoje poczucie wartości jest niskie, widzisz swój obraz w zniekształcony sposób bez pomocy lustra. To co rzuca Ci się w oczy, to wszystko czego nie lubisz w sobie – słabości i wady. Są one nieodłączną częścią ludzkiej natury. Twoje zasoby, atuty, mocne strony trudniej udźwignąć. Samokrytyka jak i niedocenianie siebie jest tak samo krzywdzące. Samoakceptacja to jest realistyczna ocena Twoich mocnych stron, ma ona być tylko na Twój własny użytek. Pomijanie pozytywów przyczynia się do podtrzymania niskiego poczucia własnej wartości, gdyż uniemożliwia Ci uzyskanie wyważonego spojrzenia.

Dlatego chcę byś stworzył/ stworzyła listę pozytywnych cech. Weź kartkę i długopis, wybierz przestrzeń tak aby nikt Ci nie przeszkadzał. Włącz muzykę, którą lubisz, zapal świece, jeśli to pomaga Ci wprowadzić się w pozytywny nastrój. Teraz sporządź listę wszystkich tych dobrych rzeczy o Tobie, które tylko możesz wymyśleć.

Co w sobie lubisz, niezależnie jak mała i przelotna jest to cecha?
Co osiągnąłeś w życiu, niezależnie jak małe było to osiągnięcie?
Jakie pozytywne cechy posiadasz?
Jakim wyzwaniom stawiłeś/aś czoła?
Jakie są Twoje dary, talenty?
Co inni cenią w Tobie?
Jakie małe pozytywne cechy lekceważysz?
Jakich złych cech nie posiadasz?

Pracuj nad nią kilka dni. Możesz poprosić kilka Twoich bliskich osób by napisały Ci jakie masz ich zdaniem zasoby, pozytywne cechy, możliwości. Super, dobra robota, zrobiłeś/ aś pierwszy krok w kierunku uznania i akceptacji Twoich dobrych cech.

Dopisz te pozytywy od przyjaciół i rodziny do swojej listy. Miej ją przy łóżku. Czytaj ją wtedy gdy tego potrzebujesz. Ta lista ma być żywa. Ma rosnąć razem z Tobą. Być blisko Ciebie. Ma Ci pomóc ocenić siebie wiarygodnie bez zniekształceń.

Trzymam kciuki.

Serdeczności,

Agnieszka

#MellanieFenel #poczuciewartości #akceptacja


[ad_2]

Source