#gaslighting „Kiedyś byłam różą dla twojego serca Kiedyś byłam różą twoją Cier…

[ad_1]
#gaslighting

„Kiedyś byłam różą dla twojego serca
Kiedyś byłam różą twoją
Cierniem jestem dziś
Gdy się przyglądasz mi
Nie kobietą”

🕯Gashlighting jest formą manipulacji, która manifestować może się nie tylko w relacjach partnerskich, w zachowaniu jednej osoby, ale też dotyczyć może dyktatorów, przywódców sekt, czy wszelkich innych oprawców.

🕯 Wspomniany oprawca, jakim może być na przykład osoba z zaburzeniem narcystycznym czy antyspołecznym, stosuje szereg strategii, których celem jest pozbawienie kogoś poczucia własnej wartości po to, by zyskać nad tą osobą władzę czy korzyści materialne.

🕯 Typowe strategie to kłamanie, manipulowanie faktami, zaprzeczanie, sprzeczności, wprowadzanie w błąd, umniejszanie, etykietowanie, dezinformacja, która prowadzić ma do osłabienia, wykończenia emocjonalnego, dezorientacji, obniżonego nastroju.

🕯 Skutkuje to przejęciem kontroli nad tym, w jaki sposób ofiara zaczyna postrzegać rzeczywistość. Z poczucia bezradności, braku wiary w siebie, zmęczenia oraz uwikłania- przyjmuje finalnie winę na siebie, czując się coraz gorzej.

🕯 Zatem jeśli zauważysz, że ktoś z twoich przyjaciół dosłownie gaśnie, czuje się ze sobą coraz gorzej, traci poczucie własnej wartości czy sprawstwa- zainteresuj się tematem.

✅ Na terapii często jest tak, że po uwolnieniu się z takiej trudnej relacji, pacjent słyszy od swoich przyjaciół: „w końcu jesteś taki jak dawniej”, „wróciła stara Magda” itp.

🕯 Jeśli zaś sama/sam często słyszysz takie zwroty, udaj się po pomoc do kogoś, kto pomoże obiektywnie spojrzeć na sprawę lub do psychologa.

🕯Znowu przesadzasz, coś ci się musiało pomylić.
🕯To był tylko żart, jak zwykle się na nich nie znasz.
🕯 To Twoje zaburzenie/choroba/cecha przez ciebie przemawia.
🕯 Jesteś wariatką, jesteś chory psychicznie, nie poznaję ciebie, masz ze sobą problemy, idź się leczyć…
🕯Wszystko co najgorsze w naszej relacji to TWOJA WINA.
🕯Jesteś przewrażliwiona, histeryzujesz.
🕯 To nie było tak, coś ci się pomyliło, źle to zapamiętałeś.
🕯Nigdy tego nie powiedziałem, masz urojenia, to się nigdy nie wydarzyło.
I wiele innych…

#gaslighting #psychoterapiaonline #psychomental #polskipsychologonline #cbtonline


[ad_2]

Source