Człowiek tonie po cichu. Nie ma rozchlapywania wody, machania rękoma. Nie ma krz…

[ad_1]
Człowiek tonie po cichu. Nie ma rozchlapywania wody, machania rękoma. Nie ma krzyków, wołania o pomoc. Tonie się w milczeniu. Często na widoku innych, niczego nieświadomych ludzi.

A teraz rozejrzyj się wokół siebie. Jest bardzo możliwe, że tuż obok ktoś właśnie tonie. I to, że jesteś teraz w pracy lub w domu a do najbliższego zbiornika wodnego masz daleko, nie ma najmniejszego znaczenia.

Co 5 osoba dorosła miała choć raz w swoim życiu myśli samobójcze.

Tonęła.

Po cichu.

W wyniku zaburzeń psychicznych takich jak depresja lub w wyniku stresu. A może zwyczajnie życie stało się zbyt ciężkie, by móc dalej dawać radę.

Co czuje osoba tonąca? Lęk, panikę, brak możliwości złapania oddechu. Jest w pułapce. Nie może się wydostać.

Podobnie czuje się osoba myśląca o samobójstwie.

Ratownicy strzegący kąpielisk szkolą się w rozpoznawaniu oznak tego, że ktoś potrzebuje pomocy. Człowiek tonie po cichu, ale jeśli zachowamy czujność, zauważymy znaki. Przerażenie w oczach, łapanie i wstrzymywanie oddechu, napięcie mięśni.

Podobnie możemy rozpoznać, że coś jest nie tak z osobą tonącą w myślach samobójczych. To może być wszystko. Nadmierne przygnębienie. Rezygnacja z podejmowanych dotąd aktywności, brak chęci do planowania przyszłych działań. Nietypowe zachowanie. A może jakiś post wrzucony w chwili rozpaczy na fejsa.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Bądźmy uważni. Bądźmy ratownikami życia. Ktoś może właśnie potrzebować pomocy obok nas.

Jeśli dostrzegasz cokolwiek niepokojącego w zachowaniu bliskiej Ci osoby, nie czekaj. Powiedz te proste słowa:
„Mam wrażenie, że coś cię gnębi. Nie wiem przez co przechodzisz ale jeśli tylko pozwolisz, chciałbym dowiedzieć się, co czujesz. Jestem przy tobie.”

Tylko tyle. Aż tyle.

#światowydzieńzapobieganiasamobójstwom
#StopSuicide #suicidalawareness


[ad_2]

Source