Zaburzenia odżywiania

W dzisiejszych czasach silnie promowana w mediach i show biznesie jest szczupła, często wręcz chuda sylwetka. Zewsząd jesteśmy bombardowani wizerunkami młodych kobiet o idealnym i smukłym ciele. Bardzo podatne na takie przekazy stają się przede wszystkim dorastające dziewczęta i młode kobiety, dla których wyznacznikiem atrakcyjności staje się szczupłość. Stąd prosta droga do anoreksji, bulimii czy też innych zaburzeń odżywiania, które mają poważne konsekwencje zdrowotne, a w przypadku anoreksji czy bulimii mogą prowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu i śmierci. Ma to również wpływ na funkcjonowanie osoby, które zaaferowane swoją figurą, wagą i ich kontrolą wycofują się z relacji społecznych.

Anorexia nervosa (jadłowstręt psychiczny) to zaburzenie polegające na celowym ograniczeniu przyjmowania pokarmów prowadzącym do niedostatecznej masy ciała, silnej obawie przed przytyciem, narzucaniu sobie niskiego progu masy ciała, ocenianiu siebie jako osoby otyłej. Osoba może okresowo odmawiać przyjmowania pokarmów, spożywać głównie owoce lub chude jogurty i płatki, przesadnie unikać kalorycznego pożywienia (np. wielokrotnie zmieniać wodę podczas gotowania chudego mięsa, odcedzać tłuszcz z zupy). Poza unikaniem „tuczącego” pożywienia może też stosować prowokowanie wymiotów, przeczyszczanie, wyczerpujące ćwiczenia fizyczne oraz nadużywać leków tłumiących łaknienie lub środków moczopędnych. Leczenie anoreksji wymaga niekiedy hospitalizacji w celu ratowania życia zagrożonego wskutek wyniszczenia organizmu długotrwałą głodówką.

Bulimia nervosa (żarłoczność psychiczna) objawia się nawracającymi epizodami przejadania się. Pochłanianie olbrzymich porcji jedzenia – najczęściej w ciągu około dwóch godzin – ma charakter przymusowy. Osoba cierpiąca na bulimię może spożywać w pośpiechu ogromne ilości pokarmu, na przykład: chipsy, słodycze, niekiedy nawet produkty niedogotowane lub nie rozmrożone, a następnie prowokować wymioty. W ten sposób może na przemian objadać się i wymiotować nawet kilka razy dziennie.

Orthorexia nervosa to tzw. „obsesja” na punkcie zdrowego odżywiania. Osoba wręcz obsesyjnie koncentruje się na tym, aby jadać właściwe produkty (tzw. „right” food), produkty zdrowe, typu fit, określane mianem zdrowej czy ekologicznej żywności. Osoba starannie planuje i dobiera menu często z kilkudniowym wyprzedzeniem Jest zaabsorbowana tym, co jeść, jak dużo jeść, jak przygotowywać i gdzie kupować odpowiednią żywność.

Osoby z zaburzeniem odżywiania cechuje przywiązywanie zbyt dużej wagi do figury, wagi i ich kontroli. Celem terapii jest zmiana sposobu, w jaki jednostka myśli o sobie i świecie oraz jak w związku z tymi poglądami na świat reaguje. Pomagamy osobie zmienić negatywne myśli o sobie, wyglądzie, wadze, oczekiwaniach, relacjach z innymi czy konfliktach, których doświadcza.